قهوه یونانی و روش آماده سازی آن


یکی از قهوه های خوش عطر و طعم اصیل قطعا قهوه یونانی است. قهوه یونانی که بسیاری آن را با قهوه ترک نیز می شناسند به نوعی جنجالی ترین نوع قهوه است. دلیل این جنجالی بودن قطعا انتساب این مدل از قهوه به کشور های مختلف است. ترک ها این مدل از آماده سازی قهوه را منسوب به خود می دانند و برخی از مردم نیز این ادعا را قبول نمی کنند.

آنان معتقدند که زادگاه اصلی تهیه قهوه یونانی، کشور یونان است و باید آن را به نام قهوه مخصوص یونانی شناخت. قهوه یونانی مانند قهوه ترک تهیه می شود. با یک تفاوت که در سال های نه چندان دور این شیوه از دم کردن قهوه وارد فرهنگ یونانی ها شد. تهیه این نوشیدنی خوش عطر و غلیظ نیاز به رعایت چند نکته دارد. در ادامه این متن می خواهیم طرز تهیه قهوه اصیل یونانی را به شما آموزش دهیم لطفا همراه ما باشید.

همه چیز درباره قهوه یونانی

مهم ترین شاخصه قهوه یونانی، سرو آن به صورت تلخ، تیره و با تفاله است. به همین دلیل قهوه های یونانی جزو قهوه های پر کافئین نیز محسوب می شوند. ناگفته نماند یونانی ها بیشتر قهوه های خود را با شکر مخلوط می کنند. البته این بسته به ذاقعه شما دارد که تلخ آن را میل کنید و یا با شکر مخلوط نمایید.

قهوه یونانی با قهوه ترک یک تفاوت اصلی در دم کردن دارد و آن هم تهیه قهوه با شیر به جای آب است. البته یونانی ها این اواخر برای بومی کردن این شیوه از دم کردن قهوه شیر را جایگزین آب کردند. می دانیم که در هنگام تهیه قهوه ترک از آب سرد و یا یخ استفاده می شود. قهوه یونانی مانند قهوه ترک به شیوه غوطه وری در مایع شیر و در وسیله ای به نام بریکا آماده می شود.

ابزار مخصوص دم کردن قهوه اصیل یونانی

بریکا وسیله ای مخصوص برای دم کردن قهوه یونانی است که یونانی ها از آن استفاده می کنند. بریکا همانند جاذوه است که از آن برای دم کردن قهوه یونانی استفاده می شود. قطر دهانه این وسیله نسبت به کف آن باریک تر و کمتر است. به همین دلیل برای دم کردن قهوه بسیار مناسب است. همچنین منجر به ایجاد کف بر روی قهوه دم کشیده می شود که بسیار مورد علاقه قهوه دوستان است. اصلا بسیاری از مردم قهوه را با کف قهوه دوست دارند.

نکات مهم در تهیه قهوه یونانی

نکته مهمی که در خصوص قهوه یونانی وجود دارد نحوه آسیاب کردن دانه های قهوه است. دانه های قهوه برای تهیه این نوع نوشیدنی باید بسیار ریز آسیاب شوند. به طوری که دانه های قهوه مانند آرد پودر گردند. برای تهیه قهوه اصیل یونانی به یک وسیله مانند شیر جوش نیاز دارید. بهتر است از شیرجوش های مخصوص مانند جاذوه یا بریکا استفاده کنید تا قهوه بهتر و کاملتر دم بکشد.ذقهوه های آسیاب شده، آب یا شیر سرد و شکر مواد مورد نیاز برای تهیه قهوه هستند.

شناسه اصلی قهوه یونانی کف ایجاد شده ای است که در نتیجه دم کردن آن حاصل می شود فوم شیر یا کف قهوه و آب زمانی ایجاد می شوند که از ظرف مخصوص دم کردن قهوه استفاده شود. چون ظرف بریکا با دهانه باریکی که دارد منجر به ایجاد کف در قهوه شده و نقش مهمی در دم کردن فوری آن دارد. برای تهیه قهوه اصیل یونانی باید از آب و یا شیر خیلی سرد یخچالی استفاده کنید. در این صورت زمان بیشتری برای گرم شدن و دم کردن نیاز است. در نهایت کف بیشتر ایجاد می شود.

قهوه یونانی با آب میل می شود زیرا طعمی غلیظ و گس دارد. همچنین بسیار پر کافئین است. فنجان های مخصوص سرو این مدل از قهوه، فنجان های معمولی هستند که معمولا دهانه پهنی دارند. یونانی ها این قهوه را با کوکی و یا شیرینی های مخصوص خود میل می کنند. برای تهیه قهوه یونانی می توانید از آب نیز استفاده کنید. نام گذاری این قهوه به سلیقه شما خواهد بود چون قهوه ترک و یونانی یک شیوه برای آماده سازی دارند.

روش آماده سازی قهوه یونانی

روش آماده سازی قهوه یونانی بسیار ساده است و اگر روش تهیه قهوه ترک را بلد باشید دیگر تهیه یک فنجان از این مدل قهوه برای شما کاری ندارد.

  • ابتدا شیر مورد نیاز که تقریبا یک چهارم لیوان نیاز است را در ظرف مخصوص دم کردن قهوه بریزید. این مقدار برای تهیه یک فنجان قهوه می باشد.
  • سپس قهوه آسیاب شده را به شیر اضافه کرده و با قاشق چوبی هم بزنید. ترجیحا قاشق مورد استفاده برای تهیه این نوشیدنی لذیذ چوبی باشد.
  • در این مرحله می توانید همزمان شکر را نیز اضافه کنید. بسته به ذائقه خود می توانید شکر را به میزان دلخواه استفاده کنید. همچنین می توانید بعد از آماده شدن قهوه شکر را به فنجان خود اضافه کنید. اما معمولا یونانی ها آن را همزمان با دم کردن قهوه اضافه می کنند.
  • سپس بریکا را بر روی شعله گاز قرار دهید. حرارت شعله متوسط رو به کم باشد. پس از اطمینان از مخلوط شدن قهوه، دست از هم زدن بکشید.
  • زمانی که کف روی قهوه ایجاد شد آن را از روی شعله بردارید. سپس به آرامی قهوه دم کشیده را به فنجان خود انتقال دهید. می توانید پس از گرفتن کف شیر دوباره قهوه را بر روی شعله قرار دهید. این عمل باعث می شود تا کف یا فوم بیشتری ایجاد شود. بعد از حدود 10 ثانیه دوباره آن را از روی شعله بردارید. انتقال قهوه دم کشیده به فنجان باید به صورت آرام آرام انجام شود. به این صورت کف ایجاد شده بر روی فنجان قرار می گیرد.

نحوه سرو قهوه اصیل یونانی

قهوه یونانی از سه قسمت تشکیل شده است. تفاله قهوه در کف فنجان، عصاره قهوه در میانه فنجان و کف یا فوم قهوه که در طبقه بالای نوشیدنی قرار دارد. بنابراین نوشیدن این قهوه کمی پر دردسر است. ابتدا لازم است که از یک قاشق برای پخش کردن کف قهوه در فنجان کمک بگیرید. یا اینکه با قاشق چای خوری مقداری از کف را بنوشید. لازم است با این قهوه یک لیوان آب و کوکی یا شیرینی و یا کیک سرو شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *